Zlatá půluncová medaile Jože Plečnik

Leden 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Jože Plečnik
Zlatá půluncová medaile Jože Plečnik

V roce 2022 si připomínáme 150. výročí narození Jože Plečnika, který zanechal nesmazatelnou stopu v československé architektuře. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Cena bude známa po vydání medaile - současná je pouze orientační !

Jože Plečnik,
který se roku 1872 narodil v Lublani, byl synem truhláře a měl převzít rodinnou dílnu. Ve škole příliš neprospíval, ale moc rád kreslil, což musel skrývat před otcem, který se bál, že se z něj stane bohém. Pak ale Jožeho otec nečekaně zemřel a mladík se mohl vydat na životní dráhu, která z něj učinila jednoho z nejvýznamnějších světových architektů konce 19. a první poloviny 20. století. Pilně studoval a po celé Evropě nasával nejrůznější umělecké vlivy. Setkával se s obdivem i nepochopením. Působil v rodném Slovinsku a ve Vídni, pobýval v Itálii a Francii a prosadil se v Čechách, kde byl považován za nejúspěšnějšího slovanského architekta. Není proto divu, že se po rozpadu monarchie stal „dvorním architektem“ československé prezidentské kanceláře. Ve 20. a 30. letech významně přispěl k současné podobě Pražského hradu. Na žádost samotného T. G. Masaryka, který chtěl starobylý komplex proměnit v důstojné sídlo hlavy demokratického státu, se zabýval úpravami nádvoří, zahrad a interiérů. Jeho nadčasový rukopis nesou i další pražské pamětihodnosti – například vinohradský kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil výtvarný návrh medailérky Mgr. Marie Šeborové. Ta v soutěži České národní banky získala třetí místo za zakomponování vynikajícího Plečnikova portrétu do fasády kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Na reverzní straně medaile pak můžete obdivovat průčelí modernistického svatostánku v celé jeho kráse.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.Autor: Mgr. – akad.soch. Marie Šeborová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Emise: leden 2022


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
39.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Au_medaile_Joze_Plecnik_proof_etue_1
2022_Au_medaile_Joze_Plecnik_proof_etue_2
2022_Au_medaile_Joze_Plecnik_proof_etue_3