Dukátová řada ČR 2022 - První česká korunovace českého krále - sada čtyř medailí

Leden 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukátová řada ČR 2022 - První česká korunovace českého krále - sada čtyř medailí
Dukátová řada ČR 2022 - První česká korunovace českého krále - sada čtyř medailí

Léta Páně 1347 byl Karel IV. korunován českým králem. U příležitosti 675. výročí této historické události vychází tradiční Dukátová řada České mincovny, která se skládá ze čtyř zlatých ražeb.

Karel IV. se stal českým králem již po smrti svého otce Jana Lucemburského, který padl v památné bitvě u Kresčaku roku 1346. Jako silně věřící člověk však toužil po tom, aby byl slavnostně korunován, jelikož tento akt považoval za potvrzení Boží vůle. Korunovace byla naplánována na 2. září roku 1347 a jednalo se o vskutku mimořádnou událost. Korunovační obřad, jehož podoba byla z velké části vizí samotného krále, se konal v rozestavěné katedrále svatého Víta na Pražském hradě, ale předcházela mu ještě korunovační vigilie – modlitba na dalším posvátném místě, jímž byl Vyšehrad. Krále a královnu, kterou byla Karlova první manželka Blanka z Valois, vůbec poprvé v historii korunoval český církevní hodnostář – první český arcibiskup a Karlův dobrý přítel Arnošt z Pardubic. Na králově hlavě tehdy spočinula legendární svatováclavská koruna, jež vznikla přímo pro tento účel…

  • Dukát – Král a královna
  • Dvoudukát – Korunovační vigilie
  • Pětidukát – Korunovační obřad
  • Desetidukát – Korunovační klenoty

Averzní strany jednotlivých dukátových ražeb jsou věnovány různým aspektům první české korunovace českého krále. Dukát zdobí portrét krále a královny ve svatovítské katedrále, dvoudukát předkládá královské procesí před vyšehradskou bazilikou, na pětidukátu arcibiskup korunuje krále a desetidukát nese korunovační klenoty. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá charismatický portrét Karla IV. a průčelí svatovítské katedrály. To vše je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS.

Čtveřice zlatých ražeb je uložena do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje průběh památné korunovace.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: různý, váha: 62,83 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(122 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_01_dukat_CR_Kral_a_kralovna_Au_proof
2022_02_dvoudukat_CR_Korunovacni_vigilie_Au_proof
2022_05_petidukat_CR_Korunovacni_obrad_Au_proof
2022_10_desetidukat_CR_Korunovacni_klenoty_Au_proof
2022_Dukatova_rada_CR_Au_Korunovace_krale_proof_etue_1
2022_Dukatova_rada_CR_Au_Korunovace_krale_proof_etue_2
2022_Dukatova_rada_CR_Au_Korunovace_krale_proof_etue_3