Zlatá desetiuncová investiční mince Tolar - Česká republika 2022

Zlaté investiční mince TOLAR - ČESKÁ REPUBLIKA 2022 - Zlatá desetiuncová investiční mince Tolar - Česká republika 2022
Zlatá desetiuncová investiční mince Tolar - Česká republika 2022

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Cena bude známa po vydání mince - dle ceny kovu na světových trzích.

Jak se z jáchymovských tolarů staly americké dolary? Tento neuvěřitelný příběh vám připomene investiční mince České mincovny s ročníkem 2022 vyražená z deseti trojských uncí ryzího zlata.

Hromosvod, lodní šroub, krevní skupiny, genetika, kontaktní čočky, kostkový cukr či slovo robot – to vše je dílem našich důmyslných krajanů. Je ale málo známým faktem, že jsme světu dali také jeho nejznámější a nejuznávanější měnu. Která to je? Přece dolar! Někde v Texasu nejspíš nikdo netuší, že kořeny jejich proslulého platidla sahají do horského městečka v malé zemi v srdci Evropy. Právě proto stojí za to, abychom si zapomenuté české dědictví, jehož historie se začala psát před pěti sty lety, připomněli… Jáchymovský tolar byl stříbrnou mincí, která vznikla v Českém království roku 1520. Mimořádně kvalitní platidlo se rozkutálelo do celé Evropy a jeho úspěch podnítil ražbu řady napodobenin. Z českého tolaru se tak stal například holandský daler, kterým se platilo mimo jiné v amerických koloniích. Dalším zkomolením českého slova pak vznikl dolar.

Zatímco reverzní strana mince, která je dílem designéra Ladislava Vraného a medailéra MgA. Martina Daška, předkládá tři jáchymovské tolary, na averzu najdete trojici amerických dolarů. Konkrétně se jedná o motiv úplně prvních mincí ražených Spojenými státy v roce 1794, které si od svého českého prapředka vypůjčily nejen jméno, ale také váhu a ryzost použitého kovu. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 500 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Investujte chytře, stylově a bez DPH!

 Autor: MgA. Martin Dašek/Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 311 g (10 Oz), nominál: 500 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(150 ks)
---
(0 ks skladem)