Zlatá uncová investiční mince Tolar - Česká republika 2021 číslovaný obal

Zlaté investiční mince TOLAR - ČESKÁ REPUBLIKA 2021 - Zlatá uncová investiční mince Tolar - Česká republika 2021 číslovaný obal
Zlatá uncová investiční mince Tolar - Česká republika 2021 číslovaný obal

Sběratelská varianta investiční mince je uložena do speciálního balení, které je číslováno. Emisní náklad této varianty čítá pouhých 500 kusů.

Jak se z jáchymovských tolarů staly americké dolary?
Tento neuvěřitelný příběh vám připomene investiční mince České mincovny vyražená z jedné trojské unce ryzího zlata.

První ročník této mince ! Akční cena.

Hromosvod, lodní šroub, krevní skupiny, genetika, kontaktní čočky, kostkový cukr či slovo robot – to vše je dílem našich důmyslných krajanů. Je ale málo známým faktem, že jsme světu dali také jeho nejznámější a nejuznávanější měnu. Která to je? Přece dolar! Někde v Texasu nejspíš nikdo netuší, že kořeny jejich proslulého platidla sahají do horského městečka v malé zemi v srdci Evropy. Právě proto stojí za to, abychom si zapomenuté české dědictví, jehož historie se začala psát před pěti sty lety, připomněli… Jáchymovský tolar byl stříbrnou mincí, která vznikla v Českém království roku 1520. Mimořádně kvalitní platidlo se rozkutálelo do celé Evropy a jeho úspěch podnítil ražbu řady napodobenin. Z českého tolaru se tak stal například holandský daler, kterým se platilo mimo jiné v amerických koloniích. Dalším zkomolením českého slova pak vznikl dolar.

Zatímco reverzní strana mince, která je dílem designéra Ladislava Vraného, předkládá tři jáchymovské tolary, na averzu najdete trojici amerických dolarů. Konkrétně se jedná o motiv úplně prvních mincí ražených Spojenými státy v roce 1794, které si od svého českého prapředka vypůjčily nejen jméno, ale také váhu a ryzost použitého kovu. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Investujte chytře, stylově a bez DPH!Autor: Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
52.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_50_NZD_Au_Tolar_Ceska_republika_standard_blistr_1
2021_50_NZD_Au_Tolar_Ceska_republika_standard_blistr_2
2021_50_NZD_Au_Tolar_Ceska_republika_standard_blistr_3
2021_50_NZD_Au_Tolar_Ceska_republika_standard_blistr_4
2021_50_NZD_Au_Tolar_Ceska_republika_standard_blistr_5