Zlatá pětiuncová investiční mince Orel 2024

Zlaté investiční mince OREL 2024 - Zlatá pětiuncová investiční mince Orel 2024
Zlatá pětiuncová investiční mince Orel 2024

Orel 2024

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Orol“, který je první ražbou svého druhu určenou pro slovenský trh, není výjimkou. Hmotnost zlaté mince České mincovny s ročníkem 2024 činí pět trojských uncí.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude stanovena dle ceny zlata na světových trzích.

Na příležitost k sebeurčení čekali Slováci dlouho a trpělivě – jako dravý pták, který krouží na nebi nad majestátními Tatrami a vyhlíží svou kořist. Není divu, že slovenští básníci a obrozenci 19. století brali orla jako spřízněnou duši a že sám Ľudovít Štúr pojmenoval kulturní přílohu Slovenských národních novin „Orol tatránski“. Navzdory nepřejícným pokusům svrchovaných vládců si Slováci uchovali svou kulturu, jazyk a povahu, až se jim nakonec podařilo vybojovat si nezávislost. Symbolem všeho, čeho dosáhli, byl opět orel, který odpradávna představuje sílu, vítězství, svobodu a vznešenost, ale také vzkříšení a nový život. Dravec, který je představitelem křesťanského nebeského království, odkazuje též na slovenskou náboženskou tradici.

V roce 2024 dostaly všechny varianty investiční mince zbrusu nový reliéf, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzní straně vévodí letící orel skalní, který je pánem Tater, a pod ním se tyčí velkolepý horský vrchol Kriváň. Protože licenci k vydávání investičních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – portrét krále Karla III., nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024. Propracovaný reliéf dozdobený perlovcem vytvořil slovenský medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D.

Investujte chytře, stylově a bez DPH! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Orol“ vyrobené ze zlata i stříbra. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.Autor: Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 155.5 g (5 Oz), nominál: 250 NZD

Emise: únor 2024


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(30 ks)
253.000 Kč
(0 ks skladem)