Zlatá pětiuncová investiční mince Orel 2020

Zlaté investiční mince OREL 2020 - Zlatá pětiuncová investiční mince Orel 2020
Zlatá pětiuncová investiční mince Orel 2020

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani pětiuncová zlatá mince „Orol“, která je první ražbou svého druhu určenou pro slovenský trh, není výjimkou.

Na příležitost k sebeurčení čekali Slováci dlouho a trpělivě – jako dravý pták, který krouží na nebi nad majestátními Tatrami a vyhlíží svou kořist. Není divu, že slovenští básníci a obrozenci 19. století brali orla jako spřízněnou duši a že sám Ľudovít Štúr pojmenoval kulturní přílohu Slovenských národních novin „Orol tatránski“. Navzdory nepřejícným pokusům svrchovaných vládců si Slováci uchovali svou kulturu, jazyk a povahu, až se jim nakonec podařilo vybojovat si nezávislost. Symbolem všeho, čeho dosáhli, byl opět orel, který odpradávna představuje sílu, vítězství, svobodu a vznešenost, ale také vzkříšení a nový život. Dravec, který je představitelem křesťanského nebeského království, odkazuje též na slovenskou náboženskou tradici.

Reverzní straně investiční mince vévodí orel skalní, který je pánem Tater, a v pozadí za ním se tyčí velkolepý horský vrchol Kriváň. Averzní strana je pak poseta ornamenty čičmanského vzoru, který je unikátním doplňkem slovenské lidové architektury. Protože licenci k vydávání investičních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020. Propracovaný reliéf je dílem medailéra MgA. Martina Daška.

Investujte chytře, stylově a bez DPH! V naší nabídce najdete také další varianty zlaté investiční mince „Orol“ o menších hmotnostech. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahého kovu.

Česká mincovna
má s výrobou investičních mincí (tzv. bullion coins) bohaté zkušenosti. Od roku 2017 totiž razí zlaté a stříbrné mince „Český lev“, které si oblíbili investoři nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Maďarsku, Německu, Číně, Hong Kongu, Jižní Koreji, Kanadě či Spojených státech amerických. Do své nabídky si je vyžádal rovněž největší online distributor drahých kovů na světě. Jedním z důvodů, proč se investiční mince České mincovny tak rychle zařadily po bok slavných světových protějšků (jakými jsou například rakouský Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand, americký Eagle, čínská Panda nebo australský Kangaroo), je jejich nízký emisní náklad. Zatímco investiční mince zahraničních mincoven jsou raženy v řádech milionů kusů, emisní limit mincí ražených v České republice se počítá na stovky či tisíce. Tato skutečnost zvyšuje potenciál zhodnocení investice a přidává jí sběratelský rozměr. Díky uměleckému zpracování pak mince skvěle poslouží také jako originální a hodnotný dárek – k promoci, ke svatbě, k narození dítěte i jen tak pro radost…Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 155.5 g (5 Oz), nominál: 250 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(20 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_250_NZD_Au_5_Oz_Slovensky_orel_bk_etue_1
2020_250_NZD_Au_5_Oz_Slovensky_orel_bk_etue_2
2020_250_NZD_Au_5_Oz_Slovensky_orel_bk_etue_3
2020_250_NZD_Au_5_Oz_Slovensky_orel_bk_etue_4
2020_250_NZD_Au_5_Oz_Slovensky_orel_bk_mince_a
2020_250_NZD_Au_5_Oz_Slovensky_orel_bk_mince_r