Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín

Únor 2021 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín
Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín

Třináctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hřebčínu v Kladrubech nad Labem.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem
je chovnou stanicí nejstaršího původního českého koňského plemene. Starokladrubští bělouši – mohutní kočároví koně s typickou klabonosou hlavou – jsou elegantní, vytrvalí, spolehliví, snadno ovladatelní a velice učenliví. Chov zvířat, která byla speciálně vyšlechtěna pro ceremoniální účely císařského dvora, začal v době Rudolfa II. a pokračuje bez přerušení více než čtyři staletí. Kladrubská krajina s pastvinami a vodními kanály si po celou tu dobu uchovala svou předindustriální podobu.

Reverzní straně mince z ateliéru medailérky Lenky Nebeské, DiS., vévodí pohled na charakteristickou architekturu hřebčína doplněný vyobrazením hříběte starokladrubáka. Mládě, které se rodí černé a zprvu připomíná neohrabaného nohatého oslíka, se promění v majestátního bělouše až po sedmi letech… Kompozici lemuje perlovec a opis KLADRUBY NAD LABEM – NÁRODNÍ HŘEBČÍN. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_50_NZD_Pt_Narodni_hrebcin_Kladruby_proof_etue_1
2021_50_NZD_Pt_Narodni_hrebcin_Kladruby_proof_etue_2
2021_50_NZD_Pt_Narodni_hrebcin_Kladruby_proof_etue_3