Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří

Srpen 2021 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří
Platinová uncová mince UNESCO - Hornický region Krušnohoří

Čtrnáctá a prozatím poslední emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hornickému regionu Krušnohoří.

Osm staletí soustavné těžby a zpracování rud
– od stříbrné po uranovou – proměnilo Krušnohoří v jedinečnou hornickou krajinu. Hustá síť horních měst s rozličnými montánními památkami, které se nacházejí nad zemí i pod ní, je dokladem obrovského historického vlivu regionu, odkud se do celého světa šířily inovace v hornictví, hutnictví i mincovnictví. Vždyť právě z jáchymovského tolaru se stal světoznámý dolar. Drsný horský kraj zároveň předkládá svědectví o soužití lidí na obou stranách česko‑německé hranice.

Reverzní straně mince z ateliéru Lenky Nebeské, DiS., vévodí krušnohorské důlní památky – Vlčí jámy, kde se ve středověku dobývala cínová ruda, a věž hlubinného dolu Svornost, který oplýval stříbrem a později se stal prvním uranovým dolem na světě. Kompozici dotváří havířská symbolika – mlátek, želízko a důlní vozík u vchodu do štoly. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisem HORNICKÝ REGION KRUŠNOHOŘÍ. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Emise: srpen 2021


Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_50_NZD_Pt_UNESCO_Krusnohori_proof_1
2021_50_NZD_Pt_UNESCO_Krusnohori_proof_2