Stříbrná uncová medaile Jan Saudek - Marie č.1

Červen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná uncová medaile Jan Saudek - Marie č.1
Stříbrná uncová medaile Jan Saudek - Marie č.1

Mimořádná stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce vzdává hold Janu Saudkovi a jeho obrazu s názvem Marie č. 1.

Dílo Jana Saudka je kontroverzní a provokativní oslavou lidství.
Je smyslné, živočišné, erotické, až perverzní a jeho nejčastějším předmětem je ženství – ať už jde o ženské tělo, které může nabývat všech tvarů a velikostí, nebo o vztah mezi ženou a mužem, který je plný lásky i nenávisti. Přestože Jan Saudek proslul jako světoznámý fotograf, je rovněž uznávaným malířem. Malby, které tvoří, bývají inspirovány jeho fotografiemi a obraz Marie č. 1 není výjimkou. Také umělcův první litografický počin, který vznikl v roce 2020, vychází z ikonické fotografie z roku 1974 a předkládá sytě rudé rty smáčené modrými kapkami vody. V originálním rukopisu malby lze spatřit vzdálenou spřízněnost se stylem Janova bratra Káji, ale jinak jde o zcela originální a nezaměnitelné dílo se silným nábojem. Jeho realističnost a prostorovost přímo vybízejí k reliéfnímu zpracování v podobě pamětní medaile…

Autorem medaile se stal Vojtěch Dostál, DiS., kterého si Jan Saudek osobně vybral v rámci výtvarné soutěže. Averzní strana je reliéfní rekonstrukcí obrazu Marie č. 1. Reverzní strana pak předkládá podpis Jana Saudka vyvedený v nevšední kvalitě reverse proof.

Stříbrná medaile, která vychází v nákladu čítajícím 500 číslovaných kusů, je uložena do tematického blistru.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
29.900 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_Oz_Ag_medaile_Jan_Saudek_Marie_c._1_proof_obal_1
2021_1_Oz_Ag_medaile_Jan_Saudek_Marie_c._1_proof_obal_2
2021_1_Oz_Ag_medaile_Jan_Saudek_Marie_c._1_proof_obal_3
2021_1_Oz_Ag_medaile_Jan_Saudek_Marie_c._1_proof_obal_4
2021_1_Oz_Ag_medaile_Jan_Saudek_Marie_c._1_proof_obal_5