Stříbrná mince Bohyně světa - Bastet

Listopad 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohyně světa - Bastet
Stříbrná mince Bohyně světa - Bastet

Pátou starobylou bohyní, které je zasvěcena stříbrná mince České mincovny, je egyptská Bastet.

Dávní Egypťané uctívali kočky jako posvátná stvoření. Egyptské sošky, reliéfy a malby vždy zachycují kočky upravené a dobře živené, což svědčí o zvláštní péči, která jim byla věnována. Když kočka zemřela, její rodina držela smutek a svého mazlíčka nechala mumifikovat. Zabití kočky se trestalo smrtí. Kočkovité šelmy totiž představovaly vtělení bohů. Ve starém Egyptě byly velebeny hned dvě kočičí bohyně – vlídná Bastet a divoká Sachmet –, které často splývaly v jednu. Tato bohyně s hlavou kočky nebo lvice je ochránkyní lidstva a ztělesněním rafinované ženskosti. Stejně jako kočka dokáže být v jednu chvíli klidná a vyrovnaná, ale vzápětí se u ní projeví nečekaný temperament a krutá dravost. Kočičí bohyni uctívali faraoni i prostí lidé a ona jim na oplátku poskytovala nejen klid a bezpečí, ale také plodnost a krásu.

Reverzní strana mince, jejíž autorkou je medailérka Ludmila Kracíková, DiS., předkládá Bastet se svůdným ženským tělem a s hlavou lvice. V ruce drží nilský kříž, který symbolizuje život – pozemský i posmrtný. Postavu bohyně obklopují egyptské hieroglyfy a ozdobné ornamenty, které najdete také na averzní straně mince. Tam je doprovázejí motivy řeckého, severského, slovanského a hinduistického původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Velké bohyně světa jsou zvěčněné na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Ludmila Kracíková, DiS. / kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155.5 g (5 Oz), nominál: 10 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Bastet_bk_etue_1
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Bastet_bk_etue_2
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Bastet_bk_etue_3