Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Štědrý den

Listopad 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Štědrý den
Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Štědrý den

Poslední stříbrná medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnována básni s názvem Štědrý den.

„Nižádného dne do roka neprovozují se u Slovanů tak obecné věštby, jako právě na štědrý večer. Hospodář, hospodyně, mládenec i panna, každý jich hledí se věštbami dozvěděti, co mu příštího roku nastává. Způsobové takového věštění jsou velmi rozliční, ano téměř ani všickni vyčísti se nedají. Jeden z nich, u nás velmi obyčejný, kterým děvčata zvěděti chtějí, kdo jim za muže souzen jest, tuto se popisuje,“ napsal básník v doslovu ke své vánoční baladě. Ta pojednává o dvou dívkách, které se společně vydají k jezeru, rozbíjí led a pohlédnou na hladinu, která jim odhalí budoucnost. Zatímco jedné se zjeví její ženich, druhá spatří svůj vlastní pohřeb. Poté, co se obě věštby skutečně vyplní, vyvstává otázka: Je lepší žít v blažené nejistotě, nebo mít strašnou jistotu?

Autorem averzní strany medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Dvě dívky u díry v ledu poznávají svou budoucnost – jedna vidí rakev a kříž a s hrůzou si zakrývá oči, druhá vidí srdce a snubní prstýnky a s nadšením se sklání k hladině. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
1.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_medaile_K.J.Erben_Stedry_den_bk_blistr_1
2021_Ag_medaile_K.J.Erben_Stedry_den_bk_blistr_2
2021_Ag_medaile_K.J.Erben_Stedry_den_bk_blistr_3