Stříbrná medaile Strážci českých hor - Orlické hory a Rampušák

Listopad 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Strážci českých hor - Orlické hory a Rampušák
Stříbrná medaile Strážci českých hor - Orlické hory a Rampušák

Třetím dobrým duchem, kterému patří stříbrná medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Orlických hor jménem Rampušák.

Orlickým horám odpradávna vládla dobrotivá a líbezná princezna Kačenka, která pomáhala poctivým a chudým a trestala povaleče a nepoctivce. Měla okolo sebe celou družinu pohádkových bytostí, ale přesto byla osamělá. O její přízeň se nejprve ucházel Krakonoš, vládce sousedních hor, ale nepochodil, protože Kačenka si vybrala jeho rivala Rampušáka. Sousedské vztahy mezi Orlickými horami a Krkonošemi jsou od té doby napjaté. Zatímco princezna je panovnicí Orlických hor v létě, v zimě se o ně stará Rampušák, který je patronem sportovců a horské služby.

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na přírodu Orlických hor doplněný opisem STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – RAMPUŠÁK – ORLICKÉ HORY. Reverzní straně pak vévodí Rampušák v podobě obřího lyžaře, v jehož stopách se táhnou sněhové mraky. V závěji pod stromy se ukrývá nápis HORSKÁ SLUŽBA.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_medaile_Orlicke_hory_a_Rampusak_proof_etue_1
2021_Ag_medaile_Orlicke_hory_a_Rampusak_proof_etue_2
2021_Ag_medaile_Orlicke_hory_a_Rampusak_proof_etue_3