Stříbrná kilogramová mince Karel Havlíček Borovský

Říjen 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná kilogramová mince Karel Havlíček Borovský
Stříbrná kilogramová mince Karel Havlíček Borovský

Pohnutý život Karla Havlíčka Borovského připomíná kilogramová stříbrná mince České mincovny, která vychází u příležitosti 200. výročí jeho narození.

Spisovatel, básník a novinář, který se stal zakladatelem české politické žurnalistiky, ve svém díle nešetřil kritikou, parodií a satirou. Před mrštným jazykem a ostrým perem Karla Havlíčka Borovského si nikdo nemohl být jistý. Národ svého vlasteneckého buditele miloval, ale vrchnost ho nemohla vystát. Neohrožený autor útočných článků proto dvakrát stanul před soudem. Přestože byl na základě své vlastní brilantní obhajoby osvobozen, jako nenapravitelný rebel byl poslán do exilu v tyrolském Brixenu, o což se zasadil sám despotický ministr Bach. Havlíčkův statečný zápas s rakouským absolutismem, který vyústil ve vyhnanství, se stal symbolem touhy po svobodě a boje proti útlaku. Autor více než dvou tisíc literárních děl zemřel ve věku pouhých 34 let. Je paradoxní, že člověk, který se pomocí logických argumentů snažil oprostit skutečnost od dogmat, mýtů a iluzí, byl vzápětí prohlášen mučedníkem a stal se nesmrtelnou legendou.

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverzní stranu bezezbytku věnovala charismatickému portrétu Karla Havlíčka Borovského, který obklopila novinářovým jménem a životními letopočty 1821–1856. Averzní strana pak předkládá titulní list Národních novin, brk, kalamář, českého lva a tyrolské hory – čili symboly, které charakterizují Havlíčka – jeho práci, vlastenectví a vyhnanství. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, averz nese ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 90 mm, váha: 1000 g, nominál: 80 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(100 ks)
36.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_80_NZD_Ag_Karel_Havlicek_Borovsky_bk_etue_1
2021_80_NZD_Ag_Karel_Havlicek_Borovsky_bk_etue_2
2021_80_NZD_Ag_Karel_Havlicek_Borovsky_bk_etue_3
2021_80_NZD_Ag_Karel_Havlicek_Borovsky_bk_etue_4