Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Štír

Říjen 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Štír
Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Štír

Stříbrná mince České mincovny z dárkové série s motivy 12 znamení zvěrokruhu se stane nejen krásným, ale také hodnotným talismanem pro každého, kdo se narodil ve znamení Štíra.

Znamení Štíra připomíná starou řeckou pověst o pyšném lovci Orionovi, který přísahal, že vyhubí všechna zvířata na světě. To se nelíbilo bohyni lovu Artemis, a tak na něj poslala smrtícího škorpiona. Souboj lovce se štírem pak zaujal vládce bohů Dia natolik, že oba povznesl na nebesa a učinil z nich souhvězdí… Štíři v lidské podobě bývají známí houževnatostí a sebejistotou. Jejich chování se pohybuje v extrémech – svou silnou vůli jsou schopni používat v dobrém i ve zlém. Dokáží být hovorní a vřelí i zamlklí a chladní. Přátelé se na ně mohou spolehnout, nepřátelům neodpouštějí. Vše berou neuvěřitelně vážně, což může snadno vést až k posedlosti.

Mince netradičního oválného tvaru nese na reverzní straně kolorované vyobrazení Štíra. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince Asamat Baltaev, DiS., vytvořil originální akvarelovou malbu. Reliéf v pozadí za Štírem předkládá disk s tuctem znamení zvěrokruhu. Kompozici reverzu pak dotváří ještě latinský opis SCORPIO a příslušný astrologický symbol. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je obklopeno dvanácti astrologickými znameními.

Mince je uložena do elegantní krabičky.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 45,3 x 30,3 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Stir_proof_etue_1
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Stir_proof_etue_2
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Stir_proof_etue_3