Stříbrná medaile Sv. Mikuláš

Říjen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Sv. Mikuláš
Stříbrná medaile Sv. Mikuláš

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání medaile.

Stříbrná medaile, která je součástí volného dárkového cyklu České mincovny s vánočními motivy, připomíná příběh svatého Mikuláše.

Mikuláš z Myry byl štědrý člověk s dobrým srdcem, který pomáhal chudým a potřebným – zejména dětem. Všechen svůj majetek rozdal, a když chtěl v dobrodiní pokračovat, neváhal krást u svého otce, hamižného boháče. Na přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu nebylo výjimkou, když si věřitel vzal od dlužníka do zástavy dítě, aby ho v případě nesplacení dluhu mohl prodat do otroctví. Jakmile se Mikuláš o takovém nešťastném dítěti dozvěděl, rozhodl se zaplatit výkupné. Váček s penězi položil za okno, schoval ho do boty nebo hodil do komína. Potom zabušil a rychle zmizel, protože byl skromný a přál si zůstat nepoznán. Když se Mikuláš stal jedním z prvních biskupů křesťanské církve, zakládal školy a sirotčince. Pravidelně je navštěvoval a přihlížel hodnocení svých svěřenců. Hodné děti byly odměňovány pochvalou, nezvedené trestány metlou… V příběhu starověkého světce jistě poznáváte prvky dnešní mikulášské tradice. Dárek v punčoše za oknem a posuzování, zda dítě zlobilo, jsou nedílnou součástí českého předvánočního času již od 13. století.

Averzní strana stříbrné medaile, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá tradiční vyobrazení Mikuláše v podobě důstojného vousatého starce s ornátem, mitrou a berlou. V ruce drží tři zlatá jablka připomínající legendu o třech dcerách chudého šlechtice, které Mikuláš zachránil před životem v bídě a ponížení. Kompozici averzní strany dotváří vánoční hvězda a reverzní strana je beze zbytku věnována sněhové vločce.

Nedílnou součástí emise je české dárkové balení, kam lze vepsat věnování.Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Emise: říjen 2021


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
990 Kč
(0 ks skladem)