Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Merlin a draci

Září 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Merlin a draci
Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Merlin a draci

Král Artuš sice měl své rytíře, svou královnu a svůj zázračný meč, ale jeho nejvěrnějším souputníkem byl čaroděj Merlin. Právě jemu náleží závěrečná stříbrná mince České mincovny z minisérie Legenda o králi Artušovi.

Příběh legendárního čaroděje se začal psát v době, kdy do Británie vtrhli Sasové. Keltský král Vortigern jim nedokázal vzdorovat, a tak se obrátil na mudrce, kteří mu poradili, aby vybudoval velkolepý hrad. Místo, které vybrali pro stavbu, však bylo prokleté – bez ohledu na to, jak usilovně stavitelé pracovali, našli každé ráno své dílo zbořené. Mudrcové rozhodli, že neklidná půda musí být pokropena krví chlapce, jehož otec nebyl smrtelníkem. Po dlouhém hledání byl takový mladík nalezen a přiveden před krále, aby byl obětován. Jeho velšské jméno bylo Myrddin, ale dnes ho známe jako Merlina. Chlapec neprosil o milost. Namísto toho Vortigernovi odhalil, co je příčinou zkázy jeho hradu – draci spící v podzemní jeskyni. Zvědavý král nařídil dělníkům, aby se do dračí sluje prokopali, a jakmile se jim to podařilo, opravdu spatřili dva ještěry. Ti se probudili a začali mezi sebou bojovat. Bílý drak byl poražen a musel uprchnout. Červený drak, který zvítězil, se uložil ke spánku, a stavba tak mohla pokračovat. Vděčný král svůj hrad věnoval Merlinovi, který se pak stal pověstným čarodějem, druidem a prorokem ve službách britských vládců. Po Vortigernovi následoval Pendragon, a nakonec Artuš, kterého Merlin vychovával poté, co osiřel. Artuš si čaroděje cenil pro jeho mocnou magii i pro moudré rady…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který je autorem mince, vyobrazil na reverzní straně Merlina v době jeho největší slávy. Důstojný muž s plnovousem vládne kouzelnou holí a v pozadí za ním bojují dva draci, kteří symbolizují konflikt Keltů se Sasy. V návaznosti na předchozí minci cyklu je na pozadí naznačen kříž, který v kombinaci s kruhovým obvodem mince odkazuje na keltsko-křesťanský původ legendy. Kompozici reverzu dotváří anglický opis MERLIN – DRAGONS. Averzní strana mince pak představuje bájný kulatý stůl a je poseta erby Artušových rytířů. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_NZD_Ag_Merlin_a_draci_proof_etue_1
2021_1_NZD_Ag_Merlin_a_draci_proof_etue_2
2021_1_NZD_Ag_Merlin_a_draci_proof_etue_3