Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův

Září 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův
Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání medaile.

Na jedenácté stříbrné medaili České mincovny z dvanáctidílné série s názvem Apoštolové se objevuje svatý Jakub Alfeův.

Jméno Jakub bylo ve starověku velmi oblíbené a v křesťanských legendách najdeme celou řadu jeho nositelů, kteří se pro přehlednost odlišují přívlastky. Vedle Ježíšova bratra Jakuba Spravedlivého jde především o dva apoštoly – Jakuba Zebedeova, kterému se říká Starší či Větší, a Jakuba Alfeova, který je známý též jako Mladší či Menší. Tento muž víry, odříkání, modlitby a milosti byl Ježíšovým bratrancem. Pro své četné ctnosti se stal prvním jeruzalémským biskupem, ale stejně jako řada jeho souvěrců byl umučen. I poté, co byl svržen z chrámové hradby, se vzchopil a modlil se za své nepřátele, kteří ho pak bezcitně ubili k smrti…

„Ústředním motivem averzní strany je postava apoštola, který v rukou drží své atributy – knihu a valchářskou tyč. Tradice vypráví, že Jakuba po vystoupení v jeruzalémském chrámu shodili z cimbuří a začali jej kamenovat. Když umíral, modlil se za ty, kdo ho zabíjeli. Někdo z davu vykřikl: »Přestaňte, vždyť on se za vás modlí k Bohu!« Slyšel to jeden valchář, který vzal sochor a Jakuba jím smrtelně udeřil. Této legendě je věnována reverzní strana medaile,“ vysvětluje medailérka Lenka Nebeská, DiS.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Všem obchodníkům a cukrářům, nad kterými Jakub Alfeův drží ochrannou ruku, poslouží jako talisman pro štěstí.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Emise: září 2021


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_medaile_apostol_Jakub_Alfeuv_bk_etue_1
2021_Ag_medaile_apostol_Jakub_Alfeuv_bk_etue_2
2021_Ag_medaile_apostol_Jakub_Alfeuv_bk_etue_3