Stříbrná mince Bohyně světa - Kálí

Srpen 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohyně světa - Kálí
Stříbrná mince Bohyně světa - Kálí

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání mince.

Čtvrtou starobylou bohyní, které je zasvěcena stříbrná mince České mincovny, je hinduistická Kálí.

Temná krvežíznivá žena s rozcuchanými vlasy, vyplazeným jazykem, náhrdelníkem z lebek a sukní z lidských rukou… Bohyně hněvu, změny a smrti v nás může na první pohled vzbuzovat odpor – obzvlášť když drží čerstvě uťatou hlavu a zakrvácený meč –, ale mezi hinduisty se těší nezměrné úctě. Kálí je bohyní kontrastů – zosobněním přírody, která dává i bere. Je nahá, a přece překypuje silou. Vzbuzuje strach, ale také úžas. Je svůdná i odpudivá. Přestože má děsivou podobu, ve skutečnosti je především ochranitelkou všeho živého. Jako milující matka ničí to, co by mohlo ohrozit naše božské poslání. Její zdánlivě výhružná gesta vyjadřují ochranu a laskavost, rozpuštěné vlasy znamenají nespoutanou svobodu. Hrozen lidských rukou představuje potěšení z plodů práce a hlava oddělená od těla symbolizuje ego, kterého se člověk musí zbavit, aby mohl dosáhnout osvícení… Protože život a smrt jsou vzájemně propletené a z jednoho se rodí druhé, je Kálí nejen ztělesněním velké ochrany, ale také destrukce a chaosu. Pouze ona v sobě umí probudit takovou sílu, která dokáže zničit zlé démony. Jakmile se jednou rozběsní, není na světě nic, co by její konání mohlo zastavit – snad jen její protějšek Šiva.

Reverzní strana mince, jejíž autorkou je medailérka MgA. Tereza Eisnerová, předkládá děsivou Kálí se čtyřma rukama a třema očima. Polopostavu bohyně obklopují charakteristické hinduistické ornamenty, které najdete také na averzní straně mince. Tam je doprovázejí motivy řeckého, severského, slovanského a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Velké bohyně světa jsou zvěčněné na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: MgA. Tereza Eisnerová / kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155.5 g (5 Oz), nominál: 10 NZD

Emise: srpen 2021


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Kali_bk_etue_1
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Kali_bk_etue_2
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Kali_bk_etue_3
2021_10_NZD_Ag_Bohyne_sveta_Kali_bk_etue_4