Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš

Srpen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš
Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš

Krakonoš – vládce Krkonoš – je druhým dobrým duchem, který se objevuje na stříbrné medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

Před stovkami let se lidé při zmínce o Krakonošovi třásli. Považovali ho totiž za čerta či démona, který jim nepřinese nic dobrého. Tyto pocity dokážeme pochopit, protože Krkonoše mohou být děsivé – stačí se vcítit do strachu znaveného pocestného, který stojí před obrovskou horou, nebo osamělého drvoštěpa, který ztratil cestu ve vánici… Dobrý člověk, který má hory v úctě, se ale Krakonoše bát nemusí – i když dokáže být podivínský, prchlivý a pyšný, je především velkorysý a vlídný. Důkazem je řada poudaček o statném vousatém horalovi, který je spravedlivým zastáncem chudých a ukřivděných a zapřisáhlým nepřítelem chamtivců a darebáků.

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Reverzní straně pamětní medaile vévodí Krakonoš v podobě obra. Jeho majestátní plnovous splývá po horských vrcholech a na krempě klobouku mu sedí věrná sojka, která nosí novinky ze všech koutů Krkonoš. Kompozici reverzu dotvářejí ještě charakterističtí zástupci místní flóry. Další pohled na krkonošskou přírodu pak nabízí averzní strana medaile, které vévodí Pančavský vodopád – nejvyšší vodopád v České republice. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – KRAKONOŠ – KRKONOŠE.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_medaile_Krkonose_a_Krakonos_proof_etue_1
2021_Ag_medaile_Krkonose_a_Krakonos_proof_etue_2
2021_Ag_medaile_Krkonose_a_Krakonos_proof_etue_3