Stříbrná mince Bájní tvorové - Kerberos

Červenec 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bájní tvorové - Kerberos
Stříbrná mince Bájní tvorové - Kerberos

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání mince.

Sedmá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje Kerbera.

Kerberos, obrovitý pes, který v řecké mytologii bedlivě střežil vchod do podsvětí, pocházel z obludné rodiny. Jeho rodiči byli stohlavý obr Týfón a Echidna, která byla napůl žena a napůl had. Mezi jeho četné sourozence patřila například hydra – plazí nestvůra s bezpočtem hlav. Také Kerberos měl více než jednu hlavu. Přestože ho různě pověsti popisují všelijak, nejčastěji se věří, že měl tři, které symbolizovaly minulost, přítomnost a budoucnost. Z Kerberových zubatých tlam se šířil otrávený dech a odkapávaly jedovaté sliny. Vedle toho měl pekelný pes ještě dračí ohon a v srsti se mu svíjeli hadi. Jeho ustavičný štěkot trýznil každého, kdo ho zaslechl – mrtvého i živého. Přestože byl Kerberos nesmrtelný a nezranitelný, několika starověkým hrdinům se ho podařilo přemoci – například Héraklovi a Orfeovi.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřenou štěkající obludu s ostnatým obojkem, kterou doprovodil anglickým opisem CERBERUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Emise: červenec 2021


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_Kerberos_proof_etue_1
2021_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_Kerberos_proof_etue_2
2021_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_Kerberos_proof_etue_3