Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Polednice

Červenec 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Polednice
Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Polednice

Pátá stříbrná medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnována básni s názvem Polednice.

Nejrůznější divé ženy a zlé víly, které se o polednech zjevují na polích, jsou zmiňovány v lidových vyprávěnkách, pověstech a říkankách slovanských národů – Čechů, Slováků, Poláků, Lužických Srbů, Rusů, … Tyto takzvané polednice, poludnice či předpolnice trestají každého, kdo nedodržuje polední klid. Rovněž s oblibou ubližují ženám, obzvláště čerstvým matkám, a dětem, které unášejí nebo podvrhují. V Erbenově baladě polednici nechtíc přivolá rozrušená matka, které zlobivé dítě nedopřeje klid na vaření. Potomka sice strašidlu nevydá, ale ze strachu ho k sobě tiskne tak silně, až ho udusí. V krutém duchu Erbenovy filozofie je tak potrestána za prohřešek proti povinnosti mateřské lásky.

Autorem averzní strany medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Ve dveřích stojí nelidská polednice, která natahuje ruku k vyděšené matce s dítětem v náručí. To, že je pravé poledne, prozrazují ručičky hodin a odbíjející zvon. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Emise: červenec 2021


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
1.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_medaile_K.J.Erben_Polednice_bk_blistr_1
2021_Ag_medaile_K.J.Erben_Polednice_bk_blistr_2
2021_Ag_medaile_K.J.Erben_Polednice_bk_blistr_3