Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Staroměstská exekuce

Červen 2021 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Staroměstská exekuce
Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Staroměstská exekuce

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou.

Staroměstská exekuce – známá též jako poprava 27 českých pánů – byla nebývale krutou odplatou za povstání protestantských českých stavů, které bylo namířeno proti panování katolických Habsburků. Jednu z nejtemnějších událostí českých dějin, která se odehrála před 400 lety, připomíná sada čtyř stříbrných mincí České mincovny. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku.

Sada vás seznámí s aktéry, místem konání i tragickými následky staroměstské exekuce:

  • Kat Mydlář – Vykonání poprav bylo svěřeno Janu Mydlářovi, který stál na okraji společnosti, ale dokázal si získat úctu a uznání. Náplní jeho řemesla bylo stínání hlav či věšení odsouzených, ale také mučení. Nezáleželo na tom, zda byl člověk prostý či urozený – profesionál vykonal své.
  • Staroměstské náměstí – Popravčí pódium se špalkem a oprátkami vyrostlo přímo pod okny Staroměstské radnice, kde odsouzení strávili svou poslední noc. Kruté divadlo přilákalo tisíce zvědavců a na dodržování pořádku dohlíželo vojsko.
  • Čeští pánové – Většina představitelů poraženého stavovského povstání zůstala v českých zemích s nadějí, že císařova odplata bude mírná. Zmýlili se a kat poslal na onen svět 3 odsouzené stavu panského, 7 rytířského a 17 měšťanského.
  • Doba temna – Po porážce českých stavů stíhala náš národ jedna tragédie za druhou. Císař Ferdinand II. zrušil platnost Rudolfova majestátu, který zaručoval náboženskou svobodu, a položil základy habsburského absolutismu.

Autorem všech čtyř mincí je medailér Mgr. Petr Horák. Jednotlivé reverzní strany předkládají Jana Mydláře s nástroji smrti – čtyřmi meči, popravčím špalkem a oprátkou; Staroměstskou radnici s popravčím pódiem; svištící meč, který za sebou nechává jména popravených; Ferdinanda II., habsburského orla a rozetnutý Rudolfův majestát. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strany nesou jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021. To vše je doplněno staroměstským chodníkem se sedmadvaceti křížky.

Čtyřdílný komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné krabičky.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 37 mm, hmotnost: 4x 62.2 g (2 Oz), nominál: 4x 5 NZD

Emise: červen 2021


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
12.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_4x5_NZD_Ag_Staromestska_exekuce_proof_1
2021_4x5_NZD_Ag_Staromestska_exekuce_proof_2
2021_4x5_NZD_Ag_Staromestska_exekuce_proof_3
2021_4x5_NZD_Ag_Staromestska_exekuce_proof_4
2021_4x5_NZD_Ag_Staromestska_exekuce_proof_5