Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu

Duben 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu
Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu

Naše pohoří jsou nejen krásná a velkolepá, ale také tajuplná a podle pověstí se o ně starají mocní duchové. K lidem, kteří se k horám chovají s úctou, jsou tito patroni laskaví a velkorysí, ale jakmile horské přírodě někdo ublíží, se zlou se potáže. První nadpřirozenou bytostí, která se objevuje na stříbrné medaili z nového cyklu České mincovny, je strážce Jizerských hor Muhu.

„Budeš dbát na to, aby lid v tvém kraji byl pracovitý a spravedlivý, aby chudým křivditi nedal a ve vzájemné lásce žil, nespravedlnost a panovačnost aby trestal a zemi řádně obdělával. A abys mohl zblízka pozorovat život lidí a zvířat, smíš na sebe brát nejrůznější podoby a v případě potřeby se můžeš učiniti i neviditelným,“
pravil Krakonoš poté, co s přítelem Rampušákem vykouzlili bytost, která se stala ochráncem Jizerských hor. Mlžné stvoření s dlouhými prsty, které cítily sebemenší záchvěv země, vystoupilo z puklého kamene na vrcholu skály, odkud bylo vidět široko daleko a odkud se dalo vládnout nad všemi kopci, lesy, rašeliništi a lukami. Duch ani skála s kamenným mořem tehdy neměli jméno. Jenže kde ho vzít? Byla už noc a odkudsi z Černostudničního hřebene začala houkat sova své táhlé muhúúú. Dobrý duch je od té doby znám jako Muhu a jeho domov jako Muchov.

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Reverzní straně pamětní medaile vévodí duch Muhu – divoce vyhlížející mužík s dlouhými vlasy, vousy a prsty – ve společnosti sýce rousného a charakteristických zástupců jizerskohorské flóry. Další pohled na přírodu Jizerských hor, ve které nechybí tetřívek a uschlý smrk, předkládá averzní strana medaile. Kompozici averzu uzavírá opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MUHU – JIZERSKÉ HORY.

Sběratelská série s názvem Strážci českých hor představí ještě dalších pět horských duchů.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
2.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_medaile_Jizerske_hory_a_Muhu_proof_etue_1
2021_Ag_medaile_Jizerske_hory_a_Muhu_proof_etue_2
2021_Ag_medaile_Jizerske_hory_a_Muhu_proof_etue_3