Stříbrná mince Bájní tvorové - Hydra

Březen 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bájní tvorové - Hydra
Stříbrná mince Bájní tvorové - Hydra

Pátá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje hydru.

Rodiči lernské hydry byli podle řecké mytologie stohlavý obr Týfón a Echidna, která byla napůl žena a napůl had. Jablko nepadlo daleko od stromu – jedovatá hadí nestvůra měla bezpočet hlav, a když o jednu přišla, na jejím místě rázem vyrašily dvě nové. Není divu, že se její zabití stalo druhým z dvanácti nesplnitelných úkolů, které král Eurystheus uložil legendárnímu Héraklovi. I tento polobůh potřeboval při boji pomoc. Bohyně moudrosti Athéna mu poradila, aby k vylákání hydry z úkrytu použil zápalné šípy. Héraklův synovec Ioláos pak zapálil okolní les a podával svému strýci hořící větve, protože na místě upálené hlavy už hydře žádná nová nenarostla. Obluda však stále žila – její poslední uťatá hlava byla nesmrtelná, a tak ji Héraklés ukryl pod kámen, kde dodnes spí... Jméno hydry se proto stalo synonymem nekonečného zápasu se zlem.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince obludu s řadou syčících hlav a doprovodil ji opisem HYDRA. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_Hydra_proof_etue_1
2021_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_Hydra_proof_etue_2
2021_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_Hydra_proof_etue_3