Sada tří stříbrných mincí Sv. Anežka Česká

Březen 2021 - Pamětní mince ČM - Sada tří stříbrných mincí Sv. Anežka Česká
Sada tří stříbrných mincí Sv. Anežka Česká

Sady České mincovny složené ze stříbrných ražeb zkrášlených selektivním pozlacením jsou tradičně věnovány náboženským tématům, která jsou nedílnou součástí naší historie. Tato trojice mincí vzdává hold svaté Anežce České.

Anežka z rodu Přemyslovců byla nejmladší dcerou krále Přemysla Otakara I.,
který s ní měl velké plány. O její ruku se postupně ucházeli slezský kníže, rakouský vévoda, anglický král i sám římský císař, ale Anežka, která byla po smrti otce zproštěna rodičovské poslušnosti, se rozhodla následovat největší duchovní výzvu své doby – ideál svatého Františka z Assisi. Vstup princezny do přísného řádu se stal celoevropskou senzací. Anežčiny odvahy si všimla i svatá Klára, která ji pak ve svých listech uváděla do správného chápání františkánské chudoby a odříkání. Královská dcera, která se zřekla svého postavení a majetku a založila klášter s největším tuzemským špitálem své doby, se rychle stala trvalým příkladem křesťanské lásky. Již za života byla považována za světici a po její smrti se rozvinul lidový kult, který se opíral o mnoho dosvědčených zázraků. O její svatořečení se snažila řada velkých osobností – zejména její praneteř Eliška Přemyslovna a Karel IV. –, ale jejich úsilí přineslo ovoce až o více než šest století později. Anežka Česká byla kanonizována 12. listopadu 1989 – několik dní před vyvrcholením sametové revoluce. Jako by se naplnilo dávné proroctví, které pravilo, že v Čechách nastane mír a pokoj, až bude Anežka prohlášena za svatou.

Třídílná sada mincí, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., oslavuje Anežku jako emancipovanou princeznu, zapálenou řeholnici a uctívanou světici. Jednotlivé reverzní strany mincí předkládají Anežčiny portréty a rozličné atributy – korunu a přemyslovskou orlici; beránka Božího a anežský klášter svatého Františka pro ženský řeholní řád klarisek; českého lva a vztyčené ruce, jejichž prsty tvoří „vítězné véčko“. Poslední výjev odkazuje právě na zmíněnou spojitost Anežčina svatořečení a sametové revoluce… Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Sada mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 3x 37 mm, hmotnost: 3x 31.1 g (1 Oz), nominál: 3x 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, pozlaceno
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
5.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_3x2_NZD_Ag_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_1
2021_3x2_NZD_Ag_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_2
2021_3x2_NZD_Ag_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_3
2021_3x2_NZD_Ag_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_4
2021_3x2_NZD_Ag_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_5