Stříbrná medaile České pečetě - Kutná Hora

Březen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile České pečetě - Kutná Hora
Stříbrná medaile České pečetě - Kutná Hora

Dodání je cca do 7 dnů od objednání.

Osmá a závěrečná emise z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu připomínající středověká města, jež byla centry obchodu, řemesel, kultury a také moci. Stříbrná medaile zkrášlená patinou je věnována Kutné Hoře.

Kutná Hora
vznikla poměrně pozdě a živelně. Žádný lokátor nevybral místo k jejímu založení na důležité obchodní cestě nebo při řece – důvodem jejího vzniku byl objev stříbra. Příliv důlních a mincovních odborníků, ale také různých dobrodruhů vedl po nějakou dobu k neplánovité zástavbě, která až později získávala jakýsi řád. Město vzniklo z hornických osad po roce 1290 a díky drahému kovu, který produkovalo, bylo od samého počátku privilegované. I z tohoto důvodu měla Kutná Hora svůj znak již ve 14. století.

Averzní strana medaile je věnována výtvarné rekonstrukci dobové pečeti. „Jako u mnoha dalších měst se kutnohorský znak postupně proměňoval podle politického vývoje, ale vybraná ukázka ho předvádí v podobě užívané v relativně stabilních dobách lucemburských panovníků. Pečeť z roku 1347, s reliéfem modelovaným v kráse a bohatosti vrcholícího gotického slohu, má uprostřed upomínku na původní prostý znak – totiž zkřížené kladivo a mlátek. Hlavní pozornost však poutají mladší heraldické figury – orlice, lev a královská koruna. Autor pečeti řešil dodatečný nesnadný úkol, a to zapojení obou heraldických zvířat do akce vyhrazené většinou štítonošům,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský – autor medaile a znalec českých dějin. Reverzní strana pak předkládá pohled na historickou Kutnou Horu.

Medaile je uložena do speciálního balení s kresbami a průvodním slovem autora.

Nepřehlédněte také výpravné knihy Michala Vitanovského, které rovněž najdete v nabídce České mincovny. Poutavé vyprávění doplněné stovkami propracovaných kreseb vám poskytne neotřelý pohled na numismatické památky minulosti.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost: 42 g

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
2.290 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_Pecete_Kutna_hora_standard_obal_1
2021_Ag_Pecete_Kutna_hora_standard_obal_2
2021_Ag_Pecete_Kutna_hora_standard_obal_3