Stříbrná medaile 10 Oz Bitva u Domažlic

Březen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile 10 Oz Bitva u Domažlic
Stříbrná medaile 10 Oz Bitva u Domažlic

Nejvýznamnější bitvy husitských válek dokáže vyjmenovat každý školák a nesmí mezi nimi chybět ta u Domažlic. Slavné vítězství připomíná stříbrná pamětní medaile České mincovny.

Přestože byl Jan Žižka tou dobou již po smrti, v roce 1431 byli husité na vrcholu sil. Jejich vnitřní rozbroje utichly a myšlenky Jana Husa se jim dařilo šířit i za hranicemi českých zemí. To si představitelé katolické Evropy nemohli nechat líbit a po třech neúspěšných křížových výpravách, které se kališníkům podařilo odrazit, zorganizovali čtvrtou kruciátu. Ta byla co do síly i množství vynaložených prostředků ze všech největší. Křižácká armáda čítající sto tisíc mužů se nejprve pokusila dobýt husitský Tachov, ale po neúspěchu se přesunula k Domažlicím, které hodlala získat jako opěrný bod. Husitské vojsko, do jehož čela se postavil geniální stratég Prokop Holý, nebylo ani poloviční, ale rychlost, s jakou se shromáždilo poblíž Domažlic, papežence překvapila. Zaskočené oddíly křižáků se po zaslechnutí proslulého chorálu „Ktož jsú boží bojovníci“ začaly kvapně stahovat z předsunutých pozic, což si jejich zmatení a vystrašení spolubojovníci hlavního sledu vyložili jako ústup. Následoval překotný útěk. Proti panice křižáčtí velitelé nic nezmohli a nakonec se museli přidat ke svým mužům. Papežský legát Giuliano Cesarini, který byl pověřen organizací křížové výpravy, na útěku ztratil svůj kardinálský klobouk a ten se pak stal symbolem triumfu nad katolickou církví. Ponížená Evropa tehdy konečně pochopila, že Čechy nepokoří silou, a začala s husity vyjednávat…

Autorem pamětní medaile, která je inspirována slavným obrazem Mikoláše Alše, je ak. soch. Zbyněk Fojtů. Reverzní strana je věnována husitské jízdě, která před sebou žene nepřátele, a opisu KTOŽ JSÚ BOŽÍ BOJOVNÍCI A ZÁKONA JEHO. Averzní strana pak předkládá prchající křižáky, mezi kterými nechybí kardinál Cesarini, jenž ztrácí svůj klobouk. Opis na averzní straně uvádí BITVA U DOMAŽLIC – 14. 8. 1431.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů stříbrných medailí.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 75 mm, hmotnost: 311 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(99 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_10_Oz_medaile_Bitva_u_Domazlic_standard_etue_1
2021_Ag_10_Oz_medaile_Bitva_u_Domazlic_standard_etue_2
2021_Ag_10_Oz_medaile_Bitva_u_Domazlic_standard_etue_3
2021_Ag_10_Oz_medaile_Bitva_u_Domazlic_standard_etue_4