Stříbrná mince Psí plemena - Německý ovčák

Únor 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Psí plemena - Německý ovčák
Stříbrná mince Psí plemena - Německý ovčák

Dvanáctidílná série stříbrných mincí České mincovny je věnována těm nejoblíbenějším psím plemenům. První emise patří německému ovčákovi.

Chov nejrůznějších ovčáckých psů má v Německu dlouhou a bohatou tradici. Již v 6. století zde existoval zákon, který tvrdě trestal jejich zabití. Není divu – vždyť chránili lidské živobytí před nebezpečnými predátory, jakými byli medvědi či rysové. Jak plynula staletí, lidská společnost se změnila ze zemědělské na průmyslovou a zdálo se, že ovčáckým psům odzvonilo. Plemeno s prozaickým jménem „německý ovčák“, které bylo vyšlechtěno v 19. století, však díky svým užitečným vlastnostem získalo úplně nové uplatnění. Neohrožení, věrní, inteligentní, snadno ovladatelní, nenároční a přizpůsobiví psi našli domov u policie či v armádě. Není bez zajímavosti, že během první světové války byli němečtí ovčáci využíváni pro odvádění zraněných vojáků z bojiště, což pak vedlo ke cvičení prvních slepeckých psů.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení německého ovčáka. První je kolorované, a tak dává vyniknout černo-žluté srsti psa. Druhé je reliéfní a služební plemeno předkládá na cvičišti. Kompozici dotváří česko-anglický opis NĚMECKÝ OVČÁK – GERMAN SHEPHERD. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_NZD_Ag_Nemecky_ovcak_proof_obal_1
2021_1_NZD_Ag_Nemecky_ovcak_proof_obal_2
2021_1_NZD_Ag_Nemecky_ovcak_proof_obal_3
2021_1_NZD_Ag_Nemecky_ovcak_proof_obal_4