Stříbrná mince Polárníci - Dobytí severního pólu

Únor 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Polárníci - Dobytí severního pólu
Stříbrná mince Polárníci - Dobytí severního pólu

K posledním místům nedotčeným lidskou nohou patřily na počátku 20. století zeměpisné póly a jejich pokoření se stalo posedlostí pro celou řadu badatelů a dobrodruhů. Příběh o dobytí severního pólu připomíná první stříbrná mince České mincovny z minisérie s názvem Polárníci.

Dodání je cca do 7 dnů od objednání.

Mezi polárníky byl zprvu větší zájem o dosažení severního pólu, který byl pro Evropany a Američany blíže a který nebyl tak chladný jako jižní. Na druhou stranu se tento cíl nenacházel na pevné zemi, ale uprostřed zamrzlého Severního ledového oceánu. Zdejší ledovec je v neustálém pohybu a s ním se posouvá i důkaz o dobytí pólu v podobě vztyčené vlajky. Není divu, že o tom, kdo stanul na severní točně jako první, se dodnes vedou spory. Tvrzení amerických polárníků Fredericka Cooka z roku 1908 a Roberta Pearyho z roku 1909 se ukázala jako lživá. Ani americký pilot Richard Byrd, který měl roku 1926 nad severním pólem přeletět letadlem, neříkal pravdu… První výpravou, která prokazatelně dosáhla severního pólu, se tak 12. května 1926 stala posádka vzducholodi Norge. Jedním z jejích členů byl zkušený norský polárník Roald Amundsen, který roku 1911 pokořil jižní pól v domnění, že ten severní byl už dávno dobyt… Dalším zázrakem techniky, který dosáhl severní točny, se roku 1958 stala americká atomová ponorka Nautilus, která plula pod ledovcem. Prvními lidmi, kteří prokazatelně dosáhli severního pólu pozemní cestou, se pak 19. dubna 1968 stali členové výpravy Američana Ralpha Plaisteda, kterým namísto tažných psů sloužily sněžné skútry. Způsoby jak dosáhnout vysněného cíle nebyly ani tehdy vyčerpány a v roce 1977 si sovětský ledoborec Arktika prorazil cestu k severnímu pólu skrz pevný led.

Tyto dobyvatele – od pěšího polárníka přes vzducholoď po atomový ledoborec – připomíná reverzní strana mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta. V bohatém reliéfu nechybí ani arktický ledovec a lední medvěd. Kompozici reverzu dotváří směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ SEVERNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Součástí speciálního balení, do kterého je mince uložena, je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích severního pólu.Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.740 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_2_NZD_Ag_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_1
2021_2_NZD_Ag_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_2
2021_2_NZD_Ag_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_3
2021_2_NZD_Ag_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_4