Tolar k narození dítěte 2021 s věnováním

Leden 2021 - Dárkové medaile - Tolar k narození dítěte 2021 s věnováním
Tolar k narození dítěte 2021 s věnováním

Novorozené miminko je vždy středem pozornosti a jeho blízcí se předhánějí v tom, kdo se blýskne lepším dárkem. Pro každého, kdo hledá originální, a přece tradiční pozornost, připravila Česká mincovna stříbrné pamětní medaile – tolary k narození dítěte.

Peníz pro štěstí věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Móda „vínkových mincí“ v českých zemích začala v éře renesance a skončila až v 19. století – tehdy totiž církev začala vydávat své vlastní křestní medaile. Ve 20. století – po vzniku Československé republiky – začal stát vydávat tzv. Svatováclavské dukáty, které si lidé pro tento účel rychle oblíbili, a ve 21. století na ně navazuje Česká mincovna.

Podoba tolaru pro rok 2021 je dílem medailéra Petra Patky, DiS. Averzní strana je věnována dvojici roztomilých miminek, kterou doplňuje srdíčko a opis TOLAR K NAROZENÍ DÍTĚTE 2021. Chlapečka a holčičku najdete i na reverzní straně, kde je obklopují znamení zvěrokruhu a různé dětské motivy.

Poutavé dárkové balení v podobě leporela s přebalem obsahuje kromě tolaru také prostor pro vepsání porodních údajů i osobního věnování a pro vložení fotografie miminka.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_tolar_k_narozeni_ditete_proof_obal_1
2021_Ag_tolar_k_narozeni_ditete_proof_obal_2
2021_Ag_tolar_k_narozeni_ditete_proof_obal_3
2021_Ag_tolar_k_narozeni_ditete_proof_obal_4
2021_Ag_tolar_k_narozeni_ditete_proof_obal_5