Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Vodnář

Leden 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Vodnář
Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Vodnář

Stříbrná mince České mincovny z dárkové série s motivy 12 znamení zvěrokruhu se stane nejen krásným, ale také hodnotným talismanem pro každého, kdo se narodil ve znamení Vodnáře.

Se znamením Vodnáře je spojeno množství legend, ale ve všech má podobu muže s vědrem, džbánem či jinou nádobou, ze které se vylévá voda. V egyptské mytologii Vodnář způsoboval rozvodňování Nilu, v řeckých bájích se pak jednalo o Dia, který proudem vody trestá hříšné lidstvo… Nebeským vládcem zrozenců ve znamení Vodnáře je planeta Uran, která je v astrologii symbolem změn, převratů, neklidu, ale také originality. Vodnářům bývá dána do vínku touha po svobodě a boření starých pořádků. Často se z nich proto stávají myslitelé, objevitelé, umělci a vizionáři, kteří předběhnou svou dobu. Někdy se však u nich projevují také nepřizpůsobivost a snaha být odlišný za každou cenu. Živlem vodnářů pak překvapivě není voda, ale vzduch, který značí nadpozemské myšlení.

Mince netradičního oválného tvaru nese na reverzní straně kolorované vyobrazení Vodnáře v podobě antického muže s amforou. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince Asamat Baltaev, DiS., vytvořil originální akvarelovou malbu. Reliéf v pozadí za Vodnářem předkládá disk s tuctem znamení zvěrokruhu. Kompozici reverzu pak dotváří ještě latinský opis AQUARIUS a příslušný astrologický symbol. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je obklopeno dvanácti astrologickými znameními.

Mince je uložena do elegantní krabičky.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: - ovál 45,3 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Vodnar_proof_etue_1
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Vodnar_proof_etue_2
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Vodnar_proof_etue_3