Stříbrná mince Crystal Coin - Čtyřlístek pro štěstí

Leden 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Crystal Coin - Čtyřlístek pro štěstí
Stříbrná mince Crystal Coin - Čtyřlístek pro štěstí

Každý člověk sem tam zabloudí očima v jeteli a doufá, že se na něj usměje štěstí v podobě čtyřlístku. Česká mincovna se rozhodla toto hledání všem trochu usnadnit a připravila stříbrnou minci s českým křišťálem z dárkové řady Crystal Coin.

Dodání je až do 40 dnů (v závislosti na ražbě této mince).

Jetel
je obyčejná bylina se skromným vzhledem – má fialový květ a trojčetný list. Přibližně jedna rostlinka z deseti tisíc se ale od svých příbuzných liší – má totiž jeden lístek navíc. Najít na louce takový vzácný exemplář není vůbec jednoduché a ten, komu se to podaří, se může považovat za šťastlivce. Není divu, že čtvrtý lístek čtyřlístku, který podle legendy přinesla biblická Eva z Rajské zahrady, je odnepaměti spojován se štěstím. Další tři lístky pak představují naději, víru a lásku. Každý, kdo chce, aby mu čtyřlístek propůjčil svou kouzelnou moc, ho nosí při sobě – usušený a vylisovaný. Naši předkové, kteří chtěli ochránit svůj domov, ho vkládali také pod práh a dívky, které si přály spatřit ve snu budoucího ženicha, si ho dávaly pro změnu pod polštář.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá hned dva čtyřlístky – jeden v podobě reliéfního ornamentu a druhý složený z broušených křišťálových kamenů. Kompozici reverzu dotváří česko-anglický opis ČTYŘLÍSTEK PRO ŠTĚSTÍ – FOUR-LEAF CLOVER FOR GOOD LUCK. Ozdobu v podobě naznačeného srdčitého lístku najdete i na averzní straně. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Mince vychází v limitovaném nákladu 1000 kusů a představuje originální dárek pro každou příležitost. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_2_NZD_Ag_Crystal_coin_ctyrlistek_proof_obal_1
2021_2_NZD_Ag_Crystal_coin_ctyrlistek_proof_obal_2
2021_2_NZD_Ag_Crystal_coin_ctyrlistek_proof_obal_3
2021_2_NZD_Ag_Crystal_coin_ctyrlistek_proof_obal_4