Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Visuté zahrady Semiramidiny 10 ks

Listopad 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Visuté zahrady Semiramidiny 10 ks
Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Visuté zahrady Semiramidiny 10 ks

Druhá emise z cyklu České mincovny, který je věnovaný sedmi divům starověkého světa, připomíná visuté zahrady Semiramidiny. Tento speciální produkt ocení především investoři. Celé balení obsahuje jednu trojskou unci zlata, ovšem rozdělenou do podoby deseti identických mincí. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…

Dodání je cca do 7 dnů od objednání. Náklad pouze 80 kusů !

Cesta za druhým divem světa vede do Mezopotámie, kde podle bible ležel pozemský ráj. Hlavním městem země mezi řekami Eufrat a Tigris byl Babylon. Do dnešních dní se z něj zachovaly jenom ruiny, ale starověkým návštěvníkům z jeho nádhery přecházely oči. Spatřili mohutné opevnění, kterému vévodila Ištařina brána, nebo obří věž, ke které se váže biblická pověst o zmatení jazyků. Tyto velkolepé památky však byly ničím ve srovnání s visutými zahradami. Dechberoucí stavba se skládala ze stupňovitých teras, které byly postavené na sebe na způsob pyramidy. Jednotlivé terasy byly pokryté exotickými rostlinami a stékala po nich voda. Vzduch byl těžký od vůní aromatických květin. Cypřišové stromy a palmy poskytovaly v zemi spalované neúprosným sluncem konejšivý stín. Není divu, že se do celého světa rozšířily legendy o ráji uprostřed pouště. Podle jedné pověsti zahrady vznikly za vlády bájné Semiramis – královny, která z Babylonu učinila největší a nejhonosnější metropoli starověku. Podle jiných pramenů je nechal vybudovat král Nabukadnesar II. pro svou manželku Amytis, které ve městě uprostřed pouště chyběly zelené kopce její domoviny.

Reverzní strana každé mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu visutých zahrad s četnými terasami, sloupy, stromy a vodopády. Anglický opis uvádí THE HANGING GARDENS OF BABYLON. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodoský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 10x 16 mm, hmotnost: 10x 3.11 g, nominál: 10x 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(80 ks)
53.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_10x5_NZD_Au_Visute_zahrady_Semiramidiny_proof_obal_1
2021_10x5_NZD_Au_Visute_zahrady_Semiramidiny_proof_obal_2
2021_10x5_NZD_Au_Visute_zahrady_Semiramidiny_proof_obal_3
2021_5_NZD_Au_Visute_zahrady_Semiramidiny_proof