Zlatá mince Košice - Katedrála sv. Alžběty SK

Červen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Košice - Katedrála sv. Alžběty SK
Zlatá mince Košice - Katedrála sv. Alžběty SK

Pátá zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Košice a jejich katedrálu svaté Alžběty.

V Košicích
stál již v 11. století románský kostel zasvěcený svatému Michalovi, ale poté, co ve 14. století vyhořel, bylo rozhodnuto o vybudování velkolepé náhrady. Stavbu nového reprezentativního chrámu – 60 metrů dlouhého a 60 metrů vysokého – zaplatili košičtí měšťané. S financováním nákladného projektu pomohli také poutníci, kteří si od církve kupovali odpustky, a přispěl i císař Zikmund Lucemburský, po kterém byla pojmenována jedna z věží, jež nabízí nádherný výhled na historické centrum města. Když byla katedrála svaté Alžběty Durynské dokončena, pojala na pět tisíc věřících, a stala se tak největším kostelem na Slovensku. To však není jediné prvenství košického svatostánku – dóm je také nejvýchodněji stojící evropskou katedrálou postavenou ve stylu vrcholné gotiky.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Bc. Zuzany Hubené, DiS., předkládá majestátní katedrálu při pohledu od západu. Kompozici dotváří slovenský opis KOŠICE – DÓM SV. ALŽBETY. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.590 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Kosice-Katedrala_sv._Alzbety_proof_obal_1
2021_5_NZD_Au_Kosice-Katedrala_sv._Alzbety_proof_obal_2
2021_5_NZD_Au_Kosice-Katedrala_sv._Alzbety_proof_obal_3
2021_5_NZD_Au_Kosice-Katedrala_sv._Alzbety_proof_obal_4
2021_5_NZD_Au_Kosice-Katedrala_sv._Alzbety_proof_obal_5