Zlatá mince Banská Štiavnica - Morový sloup SK

Květen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Banská Štiavnica - Morový sloup SK
Zlatá mince Banská Štiavnica - Morový sloup SK

Čtvrtá zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Banskou Štiavnici a její morový sloup.

Dodání je cca do 7 dnů od objednání.

Roku 1710 zachvátil hornická města na středním Slovensku mor, který se nevyhnul ani Banské Štiavnici. Přístupové cesty byly uzavřené, trhy zakázané, nežádoucí osoby vyhoštěné a každý občan byl povinen platit morovou daň. Nemocnice a chudobinec praskaly ve švech, a proto musely být vybudovány dva dočasné lazarety. Město se však s nákazou vypořádalo – již za rok bylo po epidemii a jako poděkování Bohu byl ve středu náměstí sv. Trojice vztyčen jednoduchý morový sloup, který byl v letech 1759–1764 honosně přestavěn podle barokního návrhu Dionýza Stanettiho. Vedle sochy Panny Marie obklopené andílky od té doby na Banskou Štiavnici dohlíží moroví světci a patroni horníků – sv. Šebestián, sv. František Xaverský, sv. Barbora, sv. Roch, sv. Kateřina a sv. Josef.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Bc. Zuzany Hubené, DiS., předkládá morový sloup v celé jeho kráse. Kompozici dotváří opis BANSKÁ ŠTIAVNICA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Emise: květen 2021


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Banska_Stiavnica-Morovy_sloup_proof_obal_1
2021_5_NZD_Au_Banska_Stiavnica-Morovy_sloup_proof_obal_2
2021_5_NZD_Au_Banska_Stiavnica-Morovy_sloup_proof_obal_3
2021_5_NZD_Au_Banska_Stiavnica-Morovy_sloup_proof_obal_4
2021_5_NZD_Au_Banska_Stiavnica-Morovy_sloup_proof_obal_5