Dukátová řada SK 2021 - Příběhy Velké Moravy - sada čtyř medailí

Březen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukátová řada SK 2021 - Příběhy Velké Moravy - sada čtyř medailí
Dukátová řada SK 2021 - Příběhy Velké Moravy - sada čtyř medailí

Dukátová řada je tradiční emisí České mincovny, která se objevila již roku 1997. V roce 2021 poprvé vznikla přímo pro slovenské sběratele a investory. Ucelená sada čtyř zlatých dukátů vypráví příběhy Velké Moravy.

Dodání je cca do 7 dnů od objednání.

Kritici myšlenky Československa tvrdili, že Češi a Slováci nemají společnou historii, a tak by neměli mít ani společný stát. Je pravda, že i když jsme sousedé, naše dějiny se příliš neprotínaly – zatímco Češi považují za klíčovou událost bitvu na Bílé hoře, pro Slováky je rok 1620 nezajímavý. Pokud v české a slovenské minulosti najdeme společné mezníky, jsou zpravidla vnímány rozdílně – protivník Jiřího z Poděbrad Matyáš Korvín, který byl nepřítelem Čechů, je na Slovensku považován za reformátora a přítele chudiny. Když se však podíváme hlouběji do minulosti, na samý počátek dějin Slovanů ve střední Evropě, zjistíme, že naše osudy byly již tehdy pevně provázané. V 9. století našeho letopočtu se na velké části území dnešního Česka a Slovenska rozkládala Velkomoravská říše. Zemi, která stála na pomezí soupeřících vlivů ze západu a východu, vládla řada významných panovníků, na jejichž skutky dodnes vzpomínáme:

  • Dukát: Moravský velmož Mojmír I. podnikl výpravu proti sousednímu Nitranskému knížectví, kterému vládl kníže Pribina. Opanoval ho a sjednotil slovanské kmeny Moravy a západního Slovenska.
  • Dvoudukát: Kníže Rostislav vyslal poselstvo k byzantskému císaři s žádostí, aby na Velké Moravě položil základy nezávislé církve. Tento úkol byl pak svěřen slovanským věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi.
  • Pětidukát: Kníže Svatopluk I. byl nejmocnějším vládcem Velké Moravy. Podle pověsti nabádal své tři syny ke svornému postupu a jako příklad použil tři pruty, které nelze zlomit, dokud drží pohromadě.
  • Desetidukát: Kníže Mojmír II. bojoval proti kočovným maďarským kmenům, které pronikaly do střední Evropy. Během těchto střetů zahynul výkvět moravské aristokracie i sám kníže a jeho říše byla vyvrácena.

Averzní strany jednotlivých ražeb nesou tyto výjevy: Mojmír I. vyhání poraženého Pribinu ze své říše; posel předává Rostislavovi list od byzantského císaře; Svatopluk I. nabádá své syny k jednotě; Mojmír II. vyráží v čele jízdy do boje proti Maďarům. Společná reverzní strana všech čtyř ražeb je pak věnována věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi, kteří na Velkou Moravu přinesli víru a vzdělanost. To vše je dílem slovenského medailéra prof. dr hab. Mgr. Art Patrika Kovačovského.

Komplet dukátů je uložen do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje význam jednotlivých osobností Velkomoravské říše. Emisní náklad čítá pouhých 80 sad.Autor: Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: různý mm, hmotnost: 62.83 g

Emise: březen 2021


Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(80 ks)
144.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Dukatova_rada_SR_Pribehy_Velke_Moravy_proof_obal_1
2021_Dukatova_rada_SR_Pribehy_Velke_Moravy_proof_obal_2
2021_Dukatova_rada_SR_Pribehy_Velke_Moravy_proof_obal_3
2021_Dukatova_rada_SR_Pribehy_Velke_Moravy_proof_obal_4
2021_Dukatova_rada_SR_Pribehy_Velke_Moravy_proof_obal_5