Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Visuté zahrady Semiramidiny

Listopad 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Visuté zahrady Semiramidiny
Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Visuté zahrady Semiramidiny

Druhým ze sedmi divů starověkého světa jsou visuté zahrady Semiramidiny. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Starověký Babylon se rozkládal na březích řeky Eufrat v úrodném kraji Mezopotámie, který byl kolébkou lidské civilizace. Návštěvníci města žasli nad jeho památkami – majestátní Mardukovou cestou, velkolepým opevněním, kterému vévodila Ištařina brána, a obří věží, ke které se váže biblická legenda o zmatení jazyků. Všechny je ale zastínily dechberoucí visuté zahrady. Podle jedné pověsti vznikly za vlády bájné Semiramis – královny, která z Babylonu učinila největší a nejhonosnější metropoli starověku. Podle jiných pramenů je nechal vybudovat král Nabukadnesar II. pro svou manželku Amytis, které ve velkoměstě chyběly zelené kopce její domoviny. Na stupňovitých terasách visutých zahrad, které se tyčily vysoko do nebe, rostly něžné květiny i mohutné stromy. Tíhu celé stavby nesly kamenné sloupy. Údiv vzbuzoval také důmyslný zavlažovací systém. Není divu, že se do celého světa rozšířily legendy o pozemském ráji uprostřed pouště.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu visutých zahrad s četnými terasami, sloupy, stromy a vodopády. Anglický opis uvádí THE HANGING GARDENS OF BABYLON. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodoský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Visute_zahrady_Semiramidiny_proof_blistr_1
2021_5_NZD_Au_Visute_zahrady_Semiramidiny_proof_blistr_2