Zlatá mince Patroni - Svatý Lukáš

Říjen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatý Lukáš
Zlatá mince Patroni - Svatý Lukáš

Osmá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována apoštolovi svatému Lukášovi.

Svatý Lukáš, jeden z dvanácti následovníků Ježíše Krista, se se svým mistrem nikdy osobně nesetkal – k víře ho přivedl svatý Petr až po Mesiášově smrti. Přesto se stal nejen apoštolem, ale také evangelistou. Napsal třetí knihu Nového zákona a k evangeliu přidal ještě pokračování, které vypráví o raných dějinách církve. Tyto texty bývají považovány za nejčtivější a slohově nejvytříbenější kapitoly Bible. Svatý Lukáš proslul také jako malíř, kterému je přisuzováno autorství několika obrazů Panny Marie. Přestože měl duši umělce, původním povoláním byl lékař, a možná právě proto ve svých podobenstvích kladl důraz na dobrotu a milosrdenství... Lékaři, chirurgové, lékárníci a umělci, zejména malíři – ti všichni vzývají svatého Lukáše jako svého patrona. Je rovněž ochráncem dobytka a o pomoc ho žádají řezníci.

Svatý Lukáš bývá vyobrazován jako malíř obrazu Panny Marie, a právě tuto podobu mu přisoudil medailér David Kružliak. Portrét apoštola na reverzní straně mince doprovází česko-anglický opis SVATÝ LUKÁŠ – SAINT LUKE. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Lukas_proof_obal_1
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Lukas_proof_obal_2
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Lukas_proof_obal_3