Zlatá půluncová medaile František Kupka

Září 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile František Kupka
Zlatá půluncová medaile František Kupka

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání medaile.

V roce 2021 si připomínáme 150. výročí narození Františka Kupky – malíře, grafika a ilustrátora, jehož obrazy patří k nejcennějším a nejžádanějším českým dílům na světě. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

František Kupka se stal jedním ze zakladatelů světového abstraktního malířství. Ještě předtím, než se zcela oddal experimentování, si však vyzkoušel řadu různých uměleckých stylů. Nejprve se učil sedlářem, ale už tehdy si přivydělával malováním vývěsních štítů, svatých obrázků a pivních tácků. Po vyučení si založil výtvarnou dílničku a na doporučení váženého dobrušského továrníka mu rodiče dovolili studovat malířství. Dostal se na pražskou Akademii, kde se zabýval především historickými, folklórními a vlasteneckými tématy, přičemž jeho idolem byl Josef Mánes. Poté, co odešel studovat do Vídně, maloval převážně obrazy se symbolickými a alegorickými náměty a na živobytí si vydělával portrétními zakázkami. Na další studium v Paříži si přivydělával různě – maloval průmyslové plakáty, ilustroval knihy, vytvářel satirické skici. Právě ve Francii se začal zajímat o moderní umělecké směry – především o futurismus – a pod jejich vlivem vytvářel své vlastní abstraktní obrazy. Stal se jedním z průkopníků orfismu, který sbližoval výtvarné umění s hudbou a poezií, a jako jeden z prvních malířů maloval nejen barvy a tvary, ale také světla, zvuky a dojmy. Proslavil se na kubistických výstavách, ale sám nechtěl být zaškatulkován do žádného uměleckého směru…

Jako předloha pamětní medaile posloužil výtvarný návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., který v soutěži České národní banky obdržel druhé místo. Odborná komise ocenila zejména „velmi povedený portrét, který je vytvořen Kupkovou výtvarnou technikou“. Na averzní straně ho doprovází umělcovo jméno FRANTIŠEK KUPKA a výroční letopočty 1871–2021. Reverzní strana medaile je pak věnována ikonickému obrazu s názvem „Amorfa. Dvoubarevná fuga“, který představuje jeden z prvních abstraktních obrazů v dějinách výtvarného umění.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Emise: září 2021


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
39.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Au_medaile_Frantisek_Kupka_proof_etue_1
2021_Au_medaile_Frantisek_Kupka_proof_etue_2
2021_Au_medaile_Frantisek_Kupka_proof_etue_3