Zlatá mince Jen počkej! - Na pláži

Srpen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Jen počkej! - Na pláži
Zlatá mince Jen počkej! - Na pláži

Motivem závěrečné zlaté mince České mincovny z pětidílné minisérie, která je inspirována nesmrtelnou sovětskou groteskou Jen počkej!, se stala epizoda s názvem Na pláži.

Animované příběhy vlka, který se marně snaží polapit zajíce, mají mnoho otců. Původního scénáře, který zpracovali humoristé Alexandr Kurljandskij, Arkadij Chajt a Felix Kamov, se chopili výtvarník Svetozar Rusakov a režisér Vjačeslav Kotěnočkin, kteří z něj udělali nečekaný hit. Úspěch grotesky, která se odehrávala na prosluněné pláži, dalece předčil očekávání tvůrců a z krátkého filmu se nakonec stal celý seriál… Je ale málo známým faktem, že ještě předtím vznikla nultá pilotní epizoda, kterou režíroval Gennadij Sokolskij. Tento snímek má pouhé dvě minuty a oba zvířecí hrdinové v něm vypadají úplně jinak, než jsme zvyklí. Jinak je ale všechno tak, jak má být – vlk je cholerický smolař, zajíc roztomilý naivka a nechybí ani nesmrtelná výhružka: „Jen počkej!“

Na reverzní straně oficiálně licencované mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., najdete animované postavičky na molu. Vlk se marně snaží chytit zajíce, který se mu chystá ujet na vodních lyžích. Kompozici dotváří text NA PLÁŽI. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že součástí první mince s vlkem bylo speciální sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní kolekci pěti mincí.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
7.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Jen_Pockej_Na_plazi_proof_etue_1