Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub

Červenec 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub
Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání mince.

Sedmá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována apoštolovi svatému Jakubovi Staršímu.

Jméno Jakub bylo ve starověku velmi oblíbené a v křesťanských legendách najdeme celou řadu jeho nositelů, kteří se pro přehlednost odlišují přívlastky. Vedle Ježíšova bratra Jakuba Spravedlivého jde především o dva apoštoly – Jakuba Alfeova, který je známý jako Mladší či Menší, a Jakuba Zebedeova, kterému se říká Starší či Větší. Rybář Zebedeus a jeho žena Salome měli vedle Jakuba ještě syna Jana. Oba bratři se po vzoru svého otce stali rybáři a oba se zcela oddali učení Ježíše Krista. Ten je pro jejich zápal a bouřlivý temperament nazval syny hromu. Spolu s Petrem patřili k privilegovaným apoštolům, kteří se účastnili nejvýznamnějších a nejintimnějších událostí v životě Mesiáše. Po Ježíšově smrti se Jan stal evangelistou a Jakub spolu s Petrem budovali v Jeruzalémě prvotní církev. Jakub byl nakonec prvním z apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt… Coby jeden z největších světců je Jakub Starší patronem celé řady profesí – například dělníků, lékárníků, drogistů nebo bojovníků. Pomáhá při revmatismu a artritidě a je záštitou dobrého počasí a hojné úrody.

Apoštol bývá vyobrazován s knihou evangelia, poutnickou holí a mušlí hřebenatkou, která odkazuje na španělskou legendu o rytíři, jehož z vody na Jakubovu přímluvu zachránily „svatojakubské mušle“. Polopostavu světce se všemi těmito atributy vyobrazil medailér David Kružliak na reverzní straně mince. Patron je obklopen česko-anglickým opisem SVATÝ JAKUB STARŠÍ – SAINT JAMES THE GREATER. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Emise: červenec 2021


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.590 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Jakub_proof_obal_1
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Jakub_proof_obal_2
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Jakub_proof_obal_3
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Jakub_proof_obal_4
2021_5_NZD_Au_Patroni_Sv._Jakub_proof_obal_5