Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos

Červenec 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos
Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání mince.

Na sedmé zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Kerberos.

Strašlivý trojhlavý pes jménem Kerberos byl v řecké mytologii strážcem vchodu do podsvětí. Hlídal, aby se mrtvé duše nedostaly zpět do světa živých a naopak. Stal se symbolem bdělosti a ostražitosti, ale přesto ho několik starověkých hrdinů dokázalo přelstít. Nejprve se mu na kobylku dostal legendární Héraklés, který ho přemohl svou obrovskou silou, čímž splnil poslední z dvanácti nesplnitelných úkolů. Pěvec Orfeus, který chtěl z podsvětí přivést svou mrtvou lásku Eurydiku, použil na Kerbera svůj líbezný zpěv, kterým ho uspal. Aineiás, zakladatel římského národa, pekelného psa pro změnu uplatil. Použil k tomu medový koláč, pro který měl Kerberos slabost, a tato sladkost se pak nebožtíkům, kteří se báli cesty do záhrobí, dávala do rakve. Podle jiné pověsti měla k uklidnění Kerbera stačit pouhá hrst hlíny z podsvětí.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřenou štěkající obludu s ostnatým obojkem, kterou doprovodil anglickým opisem CERBERUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Emise: červenec 2021


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
7.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_Kerberos_proof_etue_1
2021_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_Kerberos_proof_etue_2
2021_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_Kerberos_proof_etue_3