Zlatá mince Kutná Hora - Chrám sv. Barbory

Červen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Kutná Hora - Chrám sv. Barbory
Zlatá mince Kutná Hora - Chrám sv. Barbory

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, je středočeská Kutná Hora.

Kutná Hora
bývala privilegovaným královským městem a pokladnicí celé země. Oplývala totiž bohatstvím stříbrné rudy a proslula ražbou mincí – legendárních pražských grošů, které si na přelomu 13. a 14. století získaly oblibu i daleko za hranicemi českého království. Dokladem mimořádného bohatství, ale také velké zbožnosti místních obyvatel se stal chrám svaté Barbory, patronky havířů. Dokladem značné turistické obliby a věhlasu, kterému se město těšilo i na konci 19. století, se pak stala bohatá pohlednicová tvorba… Krásná okénková litografie, která posloužila jako předloha balení mince, byla vydána v roce 1900 místním nakladatelstvím Alois Jelínek. Na malé ploše předkládá řadu kutnohorských památek, mezi kterými nechybí pozdně gotický chrám či Vlašský dvůr, který sloužil jako mincovna i jako královský palác.

Medailérka Ludmila Kracíková, DiS., věnovala reverzní stranu mince chrámu svaté Barbory – konkrétně jeho neogotickému průčelí, které stejně jako pohlednice pochází z konce 19. století. Stavbu doprovází opis KUTNÁ HORA. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu královny Alžběty II., letopočtu vydání 2021 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Kutna_Hora_proof_1
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Kutna_Hora_proof_2
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Kutna_Hora_proof_3
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Kutna_Hora_proof_4
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Kutna_Hora_proof_5