Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu

Duben 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu
Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jizerské hory a Muhu

Podle lidových pověstí se o naše pohoří starají nadpřirození ochránci. K lidem, kteří se k horám chovají s úctou, jsou tito duchové laskaví a velkorysí, ale jakmile horské přírodě někdo ublíží, se zlou se potáže… První takovou bytostí, kterou představuje zlatá medaile z cyklu Strážci českých hor, je Muhu. Ten je vládcem Jizerských hor, které jsou domovem České mincovny.

Jizerské hory
byly dlouho osiřelé – neměly patrona, který by je chránil a dával pozor na zdejší lid. Až jednoho dne se jich zželelo dvěma mocným duchům. Krakonoš, který vládl v Krkonoších, a Rampušák, jehož královstvím byly Orlické hory, za pomoci kouzel stvořili mlžnou bytost, která vystoupila z puklé skály. „Měla na sobě namodralý plášť, jehož knoflíky byly z jizerského safíru, a ve tváři vodové oči, ne nepodobné tůním na Čihadle nebo Knajpě. Voněla již z dálky jehličím a měla dlouhé prsty, podobné kořenům buků, které nevyvrátí ani ta největší vichřice. Když se jimi duch dotkl země, cítil každý její sebemenší záchvěv, i když přicházel až od Bílého Potoka nebo Černické skály,“ praví pověst. Stvořitelé dali novorozenému duchovi za úkol, aby dohlížel na svou zem a spravedlivě trestal i odměňoval její obyvatele. Chybělo mu už jenom jméno, když v tom se z lesa ozvalo táhlé soví zahoukání: muhúúú…

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na jizerskohorskou přírodu, ve které nechybí tetřívek a uschlý smrk. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MUHU – JIZERSKÉ HORY. Reverzní straně pak vévodí duch Muhu – divoce vyhlížející mužík s dlouhými vlasy, vousy a prsty – ve společnosti sýce rousného a charakteristických zástupců jizerskohorské flóry.

Sběratelská série představí ještě dalších pět horských duchů.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Emise: duben 2021


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
39.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_Au_medaile_Jizerske_hory_a_Muhu_proof_etue_1
2021_Au_medaile_Jizerske_hory_a_Muhu_proof_etue_2
2021_Au_medaile_Jizerske_hory_a_Muhu_proof_etue_3