Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Egyptské pyramidy

Březen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Egyptské pyramidy
Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Egyptské pyramidy

Od doby, kdy řecký spisovatel Antipatros sestavil seznam velkolepých staveb v oblasti východního Středomoří, uplynula celá dvě tisíciletí. Starověkým památkám, které vstoupily do dějin jako sedm divů světa, je věnován cyklus České mincovny. První zlatá mince o hmotnosti jedné desetiny trojské unce představuje pyramidy v Gíze.

Podobně jako dnešní turisté putovali za hrobkami egyptských vládců již staří Řekové. I pro ně pyramidy představovaly tajuplnou záhadu, jelikož byly o celé dva tisíce let starší než druhý nejstarší z divů světa, kterým byly visuté zahrady Semiramidiny. Pyramidy se pak paradoxně staly jediným ze sedmi divů, který se dochoval do současnosti. Ne nadarmo arabské přísloví praví, že všechno na světě má strach z času, ale čas má strach z pyramid… Největším a nejpůsobivějším z gigantických jehlanů se stala Chufuova Velká pyramida, která byla postavena ze dvou milionů dvoutunových kamenných kvádrů. Součástí komplexu, který stojí ve městě Gíze na břehu Nilu, byly ještě tři menši pyramidy, jež sloužily jako hrobky Chufuových manželek, a také záhadná socha sfingy…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá Velkou pyramidu v její současné podobě, jež odhaluje jednotlivé kamenné stupně (stavba byla původně obložena bílým leštěným vápencem, který odrážel sluneční paprsky). V pozadí je patrná ještě jedna menší hrobka a v popředí se nachází detail stavebních kvádrů doplněný anglickým opisem THE GREAT PYRAMID OF GIZA. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodoský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
7.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Egyptske_pyramidy_proof_blistr_1
2021_5_NZD_Au_Egyptske_pyramidy_proof_blistr_2