Zlatá mince Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice

Březen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice
Zlatá mince Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice

Dalším významným městem, které se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice z přelomu 19. a 20. století, je Olomouc.

Olomouc
byla ve středověku třetím největším městem zemí Koruny české. Moravská metropole s bohatou historií a řadou významných památek je proto dodnes vděčným objektem turistického zájmu. S tím souvisí i bohatá, sběratelsky vyhledávaná pohlednicová tvorba. Jako předloha balení mince posloužila okénková pohlednice tištěná náročnou litografickou technikou. Původní exemplář byl vydán nakladatelstvím Hermann Seibt v Míšni v roce 1898 a následujícího roku byl odeslán z Olomouce do Vídně. Pohled na město s českým textem doplňují významné stavby i dívka v hanáckém kroji.

Samotná mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., je věnována sloupu Nejsvětější Trojice – 35 metrů vysoké barokní stavbě s kaplí a přepychovou sochařskou výzdobou, která vznikla jako projev díků za přečkanou morovou epidemii a která se stala památkou UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Olomouc_proof_obal_1
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Olomouc_proof_obal_2
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Olomouc_proof_obal_3
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Olomouc_proof_obal_4
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Olomouc_proof_obal_5