Sada tří zlatých mincí Sv. Anežka Česká

Březen 2021 - Pamětní mince ČM - Sada tří zlatých mincí Sv. Anežka Česká
Sada tří zlatých mincí Sv. Anežka Česká

Po svatém Janu Nepomuckém a svaté Ludmile vzdává trojice zlatých mincí České mincovny hold dalšímu náboženskému symbolu naší vlasti – svaté Anežce České.

Dodání je cca do 14 prac. dnů od objednání.

Coby nejmladší dcera Přemysla Otakara I. – prvního českého krále, jehož titul byl dědičný – se Anežka Přemyslovna již v útlém věku stala předmětem sňatkové politiky. O její ruku se postupně ucházeli slezský kníže, rakouský vévoda i anglický král, ale ze sňatku ve všech případech sešlo. Posledním nápadníkem Anežky se pak stal sám římský císař, avšak mladá žena, jejíž otec byl tou dobou již po smrti, tuto nabídku odmítla a dala přednost Bohu. K rozhodnutí, které zaskočilo celou Evropu, dal své oblíbené sestře svolení král Václav I. Zároveň jí věnoval místo v Praze, kde založila klášter svatého Františka pro ženský řeholní řád klarisek s rozsáhlým špitálem. Zde Anežka po zbytek života pečovala o chudé a nemocné. Jako klauzurní sestra nesměla opouštět klášter, ale přesto udržovala čilé kontakty s královskou rodinou i papežskou kurií. Na svou dobu byla velmi vzdělaná a stala se výraznou osobností politického, kulturního a společenského života. Zemřela v požehnaném věku 71 let. Anežčini obdivovatelé pak po více než šest století usilovali o její svatořečení, ke kterému nakonec došlo 12. listopadu 1989.

Třídílná sada mincí, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., oslavuje Anežku jako emancipovanou princeznu, zapálenou řeholnici a uctívanou světici, o jejíchž zázracích vypráví řada legend. Jednotlivé reverzní strany mincí předkládají Anežčiny portréty a rozličné atributy – korunu a přemyslovskou orlici; anežský klášter a beránka Božího; českého lva a vztyčené ruce, jejichž prsty tvoří „vítězné véčko“. Poslední výjev odkazuje na skutečnost, že ke kanonizaci Anežky České došlo několik dní před vyvrcholením sametové revoluce. Jako by se naplnilo dávné proroctví, které pravilo, že v Čechách nastane mír a pokoj, až bude Anežka prohlášena za svatou… Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Trojice mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 3x 22 mm, hmotnost: 3x 7.78 g, nominál: 3x 10 NZD

Emise: březen 2021


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
49.490 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_3x10_NZD_Au_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_1
2021_3x10_NZD_Au_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_2
2021_3x10_NZD_Au_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_3
2021_3x10_NZD_Au_sada_Anezka_Ceska_proof_etue_4