Dukát ČR 2021 - Věstonická venuše

Leden 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukát ČR 2021 - Věstonická venuše
Dukát ČR 2021 - Věstonická venuše

Dukátová řada České mincovny se v roce 2021 vydala po stopách našich předků. Těmi úplně prvními byli pravěcí jeskynní lidé, kteří stvořili Věstonickou venuši. Právě tu najdete na zlatém dukátu.

Třicet tisíc let stará soška nahé ženy kyprých tvarů podává svědectví o uměleckém cítění našich nejstarších předků i o jejich zručnosti. Drobná památka na lovce mamutů je totiž nejstarším známým dílem z pálené hlíny na světě, a tedy i dokladem samého počátku keramiky.

„Dominantou averzní strany je vyobrazení Věstonické venuše. V nízkém reliéfu v pozadí za soškou jsou umístěny jeskynní malby zvířat, které symbolizují historické období, z něhož umělecký artefakt pochází. Volný prostor je vyplněn ornamenty inspirovanými rytinou Geometrické venuše – další pravěké památky nalezené na našem území,“
vysvětluje autorka dukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje specifikace definované proslulými Svatováclavskými dukáty. Zlatý dukát není jen přírůstkem do sbírky, ale také tradičním dárkem – například ke křtu.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19,75 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
10.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_dukat_CR_Vestonicka_Venuse_proof_etue_1
2021_1_dukat_CR_Vestonicka_Venuse_proof_etue_2
2021_1_dukat_CR_Vestonicka_Venuse_proof_etue_3