Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat

Srpen 2019 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat
Platinová uncová mince UNESCO - Brno - vila Tugendhat

Osmá platinová mince České mincovny z cyklu, který je věnovaný českým památkám UNESCO, se od předchozích emisí poněkud liší. Je na ní vyobrazena moderní stavba – vila Tugendhat.

Brněnská vila Tugendhat je stěžejním dílem funkcionalismu a představuje zhmotnění všech jeho myšlenek. V letech 1929 až 1930 vznikla na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je považován za jednoho z otců architektury 20. století. Stavba využila řadu odvážných architektonických řešení (obří čelní okna lze zapustit do podlahy, a interiér tak splyne s přírodou) a pokrokových technologií (nosný systém budovy tvoří ocelové nýtované sloupy). Vila rovněž určila nová měřítka moderního bydlení. Interiér byl vybaven elegantním a citlivě navrženým nábytkem, přičemž několik dochovaných kusů se stalo kulturní památkou. Vila je prvním objektem moderní architektury v České republice a teprve čtvrtým na světě, který byl zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Komfort, který poskytovala svým majitelům, ohromuje i 90 let po jejím vzniku…

Reverzní strana předkládá pohled na vilu, která byla strohou odpovědí na okázalou měšťanskou zdobnost předchozí generace. Dalším prvkem reverzu je list platanu, který roste v zahradě vily. Pod tímto stromem probíhala v srpnu 1992 jednání o rozdělení Československa. Kompozici obklopuje perlovec a opis VILA TUGENDHAT V BRNĚ. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Averz dále nese atributy ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí – jsou jimi jméno a portrét panovnice Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnota 50 DOLLARS (NZD).

Každou minci doprovází speciální certifikát pravosti. Kompletní kolekci všech dvanácti platinových ražeb si můžete uložit do dřevěné etuje, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_50_NZD_Pt_Unesco_vila_Tugendhat_proof_etue