Platinová uncová mince 50 NZD UNESCO - Zámek a zámecký areál Litomyšl

Srpen 2018 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince 50 NZD UNESCO - Zámek a zámecký areál Litomyšl
Platinová uncová mince 50 NZD UNESCO - Zámek a zámecký areál Litomyšl

Motivem páté platinové mince České mincovny ze sběratelsko-investičního cyklu věnovaného památkám UNESCO se stal zámek Litomyšl. Mince vychází v roce 2018, kdy uplynulo rovných 450 let od položení jeho základního kamene.

Renesanční zámek, který si ve druhé polovině 16. století nechali postavit Pernštejnové jako reprezentativní sídlo, představuje vzácnou ukázku italského arkádového paláce upraveného pro podmínky zaalpských zemí. Vyniká unikátní sgrafitovou výzdobou fasád a štítů a svou výjimečnost si uchoval navzdory řadě přeměn ve stylu nových uměleckých směrů. Nedílnou součástí komplexu jsou dochované hospodářské budovy a zahrada upravená do podoby anglického parku, ale také historické zámecké divadlo s funkční mašinérií a souborem kulis, které je jedním z posledních v celé Evropě. Přímo na zámku se navíc – do rodiny zámeckého sládka – narodil legendární hudební skladatel Bedřich Smetana.

Reverzní strana mince, která je dílem talentované medailérky Lenky Nebeské, DiS., předkládá pohled na zámek směrem od východu. Na fasádě je patrná bohatá psaníčková výzdoba, jejíž detail je vyobrazen na pozadí zámku v horní části mince (zámek pokrývá neuvěřitelných 8000 psaníček). Vpravo dole se nachází ukázka figurální sgrafitové výzdoby a kompozici uzavírá opis ZÁMECKÝ AREÁL LITOMYŠL. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Averz dále nese náležitosti ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí – tedy profil a jméno panovnice Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD).

Nedílnou součástí každé mince je speciální certifikát pravosti. Kompletní kolekci všech dvanácti platinových ražeb si můžete uložit do sběratelské etuje.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2018_50_NZD_Zamecky_areal_Litomysl_Pt_proof_etue
2018_50_NZD_Zamecky_areal_Litomysl_Pt_proof_etue_2
2018_50_NZD_Zamecky_areal_Litomysl_Pt_proof_etue_3